CS bydzia :: www.cs.telsten.com Strona Główna  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 


Poprzedni temat :: Następny temat
Win XP Tweak (Wersja po "polskiemu")
Autor Wiadomość
nappy



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 681
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2006 17:55   Win XP Tweak (Wersja po "polskiemu")

Tłumaczenie tego tekstu :)

No to siadłem, i napisałem :)

//GameZone Fusion


XP Tweak Guide for Gamers
Originally posted by SmokeyMcPot
Edit by Sir Black Knight

Tłumaczenie: nappy dla www.cs.telsten.com :)


===============
Autor, jak i tłumacz (:hahaha:) nie ponoszą odpowiedzialności za zniszczenie sprzętu spowodowane wymienionymi w tym tekście poradami
===============

Dodam tylko, że u mnie to śmiga :)

Punkt 1 - Usuwanie punktów przywracania z dysku twardego
Windows XP tworzy tzw "Punkty przywracania" które pomagają odzyskać informacje w przypadku zawieszenia systemu. Niestety, system tworzy tym samym pliki na dysku, które mogą zajmować nasze cenne miejsce :) Możemy usunąć wszystkie wcześniejsze punkty przywracania, jeżeli uważamy, że nam sie nie przydadzą. Wchodzimy więc w menu Start -> Programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Oczyszczanie dysku (bądź w start->uruchom wpisujemy "cleanmgr" i wciskamy enter). Wchodzimy w zakładkę "Więcej opcji" i w polu "Przywracanie systemu" klikamy "Oczyść". Wszystkie pliki przywracania systemu (z wyjątkiem ostatniego) zostaną usunięte :) .

Punkt 2 - Jak przyśpieszyć uruchamianie systemu
Im więcej programów instalujemy, tym wolniej uruchamia się nam system. Jest to spowodowane "wrzucaniem" rozmaitych śmieci przez ów software do tray'a (pole po lewej od zegarka systemowego), bądź też samego autostartu (programy uruchamiane są razem z systemem). Aby pozbyć się paru natarczywych programów, których używamy tylko czasami - a niepotrzebnie uruchamiają się razem z systemem - wchodzimy do: Start->Uruchom->Wpisujemy "msconfig" i naciskamy enter->przechodzimy do zakładki "Uruchamianie". Wszystkie zaznaczone "ptaszkiem" wpisy, oznaczają programy startujące razem z systemem. Możemy więc dokładnie wybrać, które chcemy widzieć tuż po starcie. Aby zapisać zmiany klikamy "zastosuj" a później "nie uruchamiaj ponownie komputera".

Punkt 3 - Jak przyśpieszyć wyłączanie systemu
W powyższym punkcie możemy przeczytać jak szybko uruchomić komputer, drugim natomiast problemem jest powolne wyłączanie się systemu. Jednak w tym przypadku, wymagana jest interwencja w rejestr systemu. Aby uruchomić edytor rejestru wchodzimy w Start->Uruchom->Wpisujemy "regedit" i naciskamy enter.
Rozwijamy teraz kolejno:HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\
Z prawej strony mamy wpisy w danym folderze rejestru, klikamy 2 razy na "WaitToKillAppTimeout", standardową wartością jest "20000", jednak my ustawimy ją na "4000". Teraz przejdźmy do HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\ i w polu "WaitToKillServiceTimeout" wpiszmy wartość 4000.

Punkt 4 - Opóźnienie menu
Bardzo prosty trik, polegający na wyłączeniu wolnego wysuwania się menu start. Ponoiwnie otwórzmy nasz rejestr (jak to zrobić - patrz punkt wyżej). Przechodzimy do HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\ i w polu "MenuShowDelay" wpisujemy wartość "0"
---> Aby zmiany odniosły skutek, musisz zrestartować komputer!
Punkt 5- Wydajność programu tym większa, im częściej go używamy :)
Wyedytujmy wpis:
KEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session
Manager\Memory Management\PrefetchParameters
"EnablePrefetcher\". Standardową wartością jest 3, jednak śmiało możemy zmienić na 5-6.

Punkt 6 - Inny sposób na przyśpieszenie wyłączania systemu
Ten punkt pozwoli na takie ustawienie systemu, aby nie czekał on na "odpowiedź" wciąż działającego programu podczas zamykania systemu. Otwórz rejestr, wejdź do : HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop oraz wyedytuj "AutoEndTasks" ustawiając wartość na "1".

Punkt 7 - Hibernacja
Każdy z nas spotkał się pewnie ze zjawiskiem hibernacji systemu. Najgorsze jest jednak to, co następuje po "obudzeniu" komputera z tego stanu. Dysk mieli, foldery i pliki otwierają się niemiłosiernie długo... Dzieje się tak dlatego, ponieważ zasoby systemu Windows podczas hibernacji są przerzucane do szybszej pamięci RAM. Jak temu zapobiec? Odpowiedź jest prosta - wyłączyć tą pier@(#*! hibernację! Wchodzimy więc do menu Start->Ustawienia->Panel Sterowania->Opcje zasilania, przechodzimy do zakładki "Hibernacja" i odznaczamy "Włącz hibernację".

Punkt 8 - Podnosimy wydajność naszej pamięci w systemie Windows
-->Wszystkie wpisy dotyczące tego punktu znajdziemy w "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session
Manager\Memory Management\" (allleż to skubańcy ukryli :) ),
--> Aby opisane w tym punkcie czynności działały poprawnie, musimy mieć conajmniej 256MB pamięci RAM,

#1- wpis "DisablePagingExecutive"
Ta czynność spowoduje wyłączenie przez Windows blokowania pamięci RAM z segmentów zapasowych, zwiększając tym samym wydajność. Wartość ustawiamy na "1"

#2- wpis "LargeSystemCache"
Ta czynność "dodaje" 4mb pamięci systemowej do pamięci systemowej typu cache (ukrytej). Może to w znacznej mierze poprawić wydajność komputera, jednak w niektórych przypadkach może mieć odwrotny skutek:
-przy skomplikowanych programach do modelowania, i renderowania obiektów 3D
-przy wymagających grach komputerowych
Jednak proponuje najpierw sprawdzić, a później możemy wyedytować spowrotem ten wpis :)
Ustawiamy wartość na "1"

Punkt 9- 20% szybszy transfer ? (NEO,CHELLO,NETIA itp - tylko dla operatorów ADSL)
Przyciągnęło Waszą uwagę? Jest to co prawda porada tylko dla zaawansowanych użytkowników, jednak przy odrobinie pomocy powinno wam się udać :) . Wchodzimy w Start->Uruchom->Wpisujemy "gpedit.msc" i wciskamy enter. Przejdźmy do Konfiguracja komputera->Szablony administracyjne->Sieć->Hormonogram pakietów QoS. Teraz 2 razy kliknijmy "Ogranicz Rezerwowalną Przepustowość", zaznacz "Włączone" i ustaw "limit przepustowości" na "0%"

Punkt 10- Dla graczy, ale nie tylko :)
Jest to bardzo prosty sposób na zwiększenie wydajności danej gry, w danej chwili :) Wciskamy "CTRL+ALT+DEL" aby wywołać "Menadżer zadańr". Przechodzimy do zakładki "Procesy", uruchamiamy program (np. Counter-Strike). Na liście pokaże nam się wtedy (w przypadku CS'a) hl.exe. Klikamy na nim PrawymPrzyciskiemMyszy (PPM) i w podmenu "ustaw priorytet" wybieramy "wysoki". System większą ilość zasobów pokieruje własnie na tą aplikację.
Ale nie szalejmy za bardzo z priorytetami, bo w końcu zasoby naszego komputera nie są nieograniczone... proponuję ustawiać max 2 wysokie priorytety działające razem.

Punkt 11- Przypisywanie większego priorytetu danemu komponentowi komputera :) (SKUTECZNE!)

---> NIEKTÓRE KOMPONENTY MOGĄ NIE POSIADAĆ NUMERU IRQ!

Ten punkt nie może zostać zignorowany, ponieważ zwiększa on wydajność wszystkich elementów na płycie głównej... czyli w komputerze :) Nie spodziewajmy się jednak, że nasza wypalarka będzie wypluwać płyty nagrywane z prędkością 1337x albo, że nasz dysk 'urodzi' dodatkowe 100GB :) . Komputer przydziela numer IRQ do głównych podzespołów (grafika,ram,procesor). Przedstawię tutaj sposób, który pomoże nam przydzielić priorytety do poszczególnych elementów.
Aby "dać" danemu komponentowi większy priorytet, musimy najpierw go zlokalizować... wejdźmy więc do Panel Sterowania -> System, otwórzmy zakładkę "Sprzęt" i wybierzmy "Menedżer Urządzeń". Rozwińmy teraz pole "Karty graficzne", pokazane zostaną wszystkie karty zainstalowane w systemie. Kliknijmy na używaną w tej chwili (U mnie jest to GF4Ti4200) PPM i wybierzmy "Właściwości". Przejdźmy do zakładki "Zasoby", odnajdujemy wpis zaczynający się od "IRQ". Widzimy teraz numer IRQ przydzielony naszej karcie graficznej (z prawej strony od IRQ). Zapisz sobie gdzieś te numery IRQ, po czym zamknij okienko i uruchom edycje rejestru (Start->Regedit). Przejdź do:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\PriorityControl

W tym folderze, stwórzmy (klikając prawym przyciskiem myszy po prawej stronie tabeli, wybierzmy "nowy", wybierz DWORD) wpis nazwany IRQ[NUMERIRQ]Priority (bez nawiasów kwadratowych!). Np. w przypadku mojej karty jest to: IRQ16Priority. Po ustawieniu takiej nazwy wpisu, musimy kliknąć na nim 2 razy i wpisać wartość "1". Robimy restart komputerka... i powinniśmy zauważyć przyspieszenie w grach, benchmarkach (w przypadku karty graf). Jednak nie liczmy na jakieś kosmiczne "doładowania". Po prostu zawsze 10 fps można wycisnąć :)
--> NIE RÓBCIE WIĘCEJ NIŻ 3 WPISÓW W REJESTRZE DOT. TEGO PUNKTU! MOŻE TO SPOWODOWAĆ NIESTABILNĄ PRACĘ SYSTEMU



--------------------------------

thx dla Domaza za help ;)
_________________
FOXCONN P35A
INTEL Core2Duo E4400 2.2 @ 3.0, 10x300
Goodram 2x1Gb 667 @ 720 5-5-5-15
nVidia GF8800 GTS 640 513/1600 @ 675/2100

addOns: Icemat Siberia, Razer DeathAdder, Steelpad QCK
Ostatnio zmieniony przez nappy Czw 20 Kwi, 2006 19:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
bbl`



Klan: srogo
Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 824
Skąd: ~chinatown
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2006 18:19   

Gj, gj, gj !!
_________________
PHOTOSHOP ALBUM

 
 
SzeFO



Dołączył: 11 Kwi 2006
Posty: 48
Skąd: Płońsk
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2006 19:00   

Tenx nappy.Napewno sie przyda
 
 
Dzejms



Klan: oglądam w TV
Dodatkowy Nick: DzejmsBlond
Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 566
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2006 19:22   

Ok! To teraz możemy podyskutować:

1. Większość w/w ustawień można zrealizować za pomocą świetnego programu TweakXP. Posiada on jeszcze dużo więcej możliwości niż te tutaj świetnie przetłumaczone przez Nappyego (któremu należą się oczywiście :* ). Ja korzystam z tego tweeka już od dawien dawna. Jest naprawdę skuteczny i przede wszystkim nie wymaga ingerencji w skomplikowany dla niektórych rejestr. Zaletą jest również to, że jest w wersji polskiej.
http://www.totalidea.com/frameset-tweakxp.htm

2. Ustawieniami pakietów QoS z punktu 9 kiedyś już bawiłem się. Szczerze mówiąc wielkich różnic nie zauważyłem. Jednak moim zdaniem warto je na wszelki wypadek ustawić jak zalecają w tym punkcie. Nie powinno to zaszkodzić a może nawet rzeczywiście pomoże.

3. Do sterowania łączem internetowym używam również takiego programu jak cFosSpeed. Tu też nie zuważyłem drastycznego wzrostu przepustowości swego łącza, ale teoretyczne rozważania producenta na stronie internetowej są w miarę logiczne, więc testuję go już jakiś czas i jednego jestem pewien - nie szkodzi mojemu łączu :x . Myślę, że główną korzyść z cFosSpeeda powinni mieć ci co zawsze w tle mają włączony program p2p - ja nie mam i może dlatego większych korzyści z niego nie mam.
http://www.cfos.com/speed/cfosspeed_pl.htm

4. Punkt 11 dotyczący przerwań IRQ mimo wszystko jednak zalecałbym zignorować, albo pozostawiłbym naprawdę zaawansowanym. :faja:
_________________

 
 
psychic



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 1028
Skąd: Kłodzko/Wrocław
Wysłany: Czw 20 Kwi, 2006 22:42   

Dobre ale wiekszosc z tego to robia programiki takie jak Dzejms napisal..
praktycznie wszstko z tego mam w rejestrez tak pozmieniane po zainstalowaniu Taipan Petcha ;) na tweaku koles taki to zrobil :P
Ale i tak GJ ;)
_________________
''A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych, przez tych, którzy nie słyszeli muzyki. " F. Nietzshe.
 
 
kodik


Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 110
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2006 07:12   

ja to zrobiłem teraz że tak powiem recznie ~ teraz res kompa i sie okaze :D
_________________
 
 
Dzejms



Klan: oglądam w TV
Dodatkowy Nick: DzejmsBlond
Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 566
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2006 19:40   

kodik napisał/a:
ja to zrobiłem teraz że tak powiem recznie ~ teraz res kompa i sie okaze :D

:hahaha: :hahaha: :hahaha: ... i do widzenia... Czekamy aż kodik zreinstaluje winda... :hahaha: :hahaha: :hahaha:
_________________

 
 
qBert



Klan: botland
Dołączył: 15 Sty 2006
Posty: 1888
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 21 Kwi, 2006 20:53   

DzejmsBlond napisał/a:
kodik napisał/a:
ja to zrobiłem teraz że tak powiem recznie ~ teraz res kompa i sie okaze :D

:hahaha: :hahaha: :hahaha: ... i do widzenia... Czekamy aż kodik zreinstaluje winda... :hahaha: :hahaha: :hahaha:


Chyba padł mu ten komp zupełnie :P Wujek Vorek dobra rada radzi... :hahaha:

wujek sznapi, nie ja :P przeciez nikt ponoc nie wiem co ja piszer ^^ vtx
_________________
 
 
kodik


Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 110
Skąd: Gdynia
Wysłany: Sob 22 Kwi, 2006 06:06   

ja tam różnucy nie widze . . .
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo.